Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Bosch Car Service - Poradnik o akumulatorze

Bosch Car Service - Poradnik o akumulatorze

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora?

Liczba urządzeń elektrycznych w samochodach stale rośnie. Nowe technologie, takie jak systemy Start/Stop lub odzyskiwanie energii hamowania, wymuszają stosowanie nowych technologii. Konwencjonalne akumulatory nie są przystosowane do pracy cyklicznej i głębokiego rozładowania, co ma miejsce przy częstych rozruchach silnika w samochodach z systemem Start/Stop.

Akumulatory Bosch S5 AGM i S4 EFB są odporne na pracę cykliczną oraz głębokie rozładowanie, co czyni je idealnymi do samochodów z systemem Start/Stop. Jak podkreślają fachowcy, najtańszy akumulator nie zawsze jest najlepszym wyborem. Dlatego warto wybrać sprawdzony produkt dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę, że ze względów bezpieczeństwa, akumulatory zamontowane w przedziale pasażerskim powinny być zabezpieczone przed wybuchem.

Więcej o akumulatorach Bosch

Dlaczego należy regularnie kontrolować stan akumulatora?

Czy Twój akumulator jest w pełni sprawny? Większość kierowców nie interesuje się stanem swojego akumulatora do momentu w którym uruchomienie samochodu nie jest możliwe. Jeśli jednak regularnie kontrolujesz stan akumulatora w Bosch Car Service, to wymienimy go zawsze wtedy, gdy będzie to konieczne. Lepiej poświęcić chwilę na test i ewentualną wymianę akumulatora na nowy, najwyższej jakości produkt Bosch, niż czekać godzinami na przyjazd pomocy drogowej w razie awarii.

Test stanu akumulatora możesz wykonać samodzielnie wykorzystując ładowarkę Bosch C3 lub C7. Z użyciem tego urządzenia szybko i łatwo zadbasz o naładowanie akumulatora. Ładowarka C7 posiada nawet możliwość ładowania całkowicie rozładowanego akumulatora – po jednym wciśnięciu przycisku.

Jakie są główne przyczyny awarii samochodów?

Czy wiesz, że jedna trzecia awarii ma swoją przyczynę w niesprawnym akumulatorze? Jednak nie zawsze problem dotyczy właśnie jego – inne podzespoły również mogą być źródłem usterki. Jeśli samochód nie uruchamia się, nie zawsze wystarczy sama wymiana akumulatora. Należy skontrolować stan instalacji elektrycznej pojazdu, gdyż rozładowanie mogło nastąpić na przykład w wyniku zwarcia. Fachowe podejście do problemu pozwoli uniknąć stresu i kolejnej wizyty w warsztacie.

Dlaczego akumulatory ulegają uszkodzeniu?

Oprócz zbyt długiego okresu eksploatacji, jedną z głównych przyczyn uszkodzenia akumulatora jest całkowite rozładowanie. Ma to miejsce wtedy, gdy wykorzystana zostanie cała energia elektryczna zgromadzona w akumulatorze. Zakres uszkodzeń zależy od czasu, w którym akumulator był w pełni rozładowany. W najgorszym razie podzespół ulega zasiarczeniu i nieodwracalnemu uszkodzeniu. Naładowanie na nowo nie jest możliwe.

Dlaczego zimowa eksploatacja akumulatora jest utrudniona?

Czas na zaskoczenie: akumulatory lepiej znoszą zimno, niż upały. Podczas gorących miesięcy zużycie jest znacznie wyższe niż w miesiącach zimowych. Jednakże zimą ze względu na lepkość zimnego oleju oraz spadek sprawności akumulatora jako ogniwa elektrycznego może prowadzić do problemów z uruchomieniem silnika.

10 przyczyn rozładowania akumulatora:
 1. Zwarcie w instalacji elektrycznej

  Podczas zwarcia pobierana jest z akumulatora w bardzo krótkim czasie znaczna ilość prądu. Energia elektryczna ulega przemianie w ciepło.

 2. Pozostawienie włączonych świateł

  Światła samochodów zużywają dużo energii i powinny zostać wyłączone po zaparkowaniu samochodu.

 3. Dodatkowe ogrzewanie

  Jeśli napięcie stanie się zbyt niskie, a dmuchawa ogrzewania nie zostanie wyłączona, to akumulator rozładuje się. Podobna sytuacja nastąpi, jeśli pojemność elektryczna akumulatora jest zbyt mała dla zapewnienia długotrwałego zasilania dodatkowych akcesoriów.

 4. Uszkodzony alternator

  Jeśli akumulator nie jest w trakcie jazdy ładowany przez alternator, to rozładowuje się z racji na zasilanie pokładowych urządzeń elektrycznych. Najwięcej energii elektrycznej zużywają światła, a znacznie mniej – układ zapłonowy w samochodach benzynowych. Gdy alternator nie zapewnia ładowania, to w samochodzie zwykle świeci się kontrolka usterki akumulatora.

 5. Uszkodzony regulator napięcia

  Jeśli regulator napięcia jest uszkodzony, to napięcie będzie zbyt niskie lub zbyt wysokie. W pierwszym wypadku akumulator całkowicie się rozładuje, a w drugim – zostanie przeładowany i uszkodzony.

 6. Uszkodzenie sterowników

  Jeśli sterowniki nie wyłączą się po zgaszeniu silnika, to będą zużywać energię elektryczną i doprowadzą do rozładowania akumulatora.

 7. Montaż dodatkowego wyposażenia elektrycznego

  Dodatkowe wyposażenie elektryczne, na przykład podgrzewanie siedzeń, jest zazwyczaj zasilane poprzez zapalniczkę i bardzo szybko prowadzi do rozładowania akumulatora.

 8. Montaż niewłaściwego akumulatora

  Uszkodzone akumulatory powinny być zawsze zastąpione częścią zamienną tego samego typu. Dotyczy to w szczególności pojemności akumulatora. Akumulator o zbyt wysokiej pojemności nie tylko nie poprawi osiągów samochodu, ale i będzie stale niedoładowany przez alternator. Akumulator o zbyt niskiej pojemności nie zapewni z kolei wystarczającej energii do zasilania urządzeń pokładowych.

 9. Jazda na krótkich odcinkach

  Na krótkich trasach ilość zużywanej energii jest większa, niż dostarczana przez alternator. Najlepiej więc zimą nie używać zbędnych urządzeń elektrycznych na krótkich dystansach.

 10. Radio, TV, DVD, lodówka

  Radia, systemy nawigacji i inne urządzenia dodatkowe zużywają dużo energii i powodują rozładowywanie akumulatora, jeśli wydajność alternatora nie jest wystarczająca.

Jak zadbać o akumulator?

Ładowarki Bosch C3 i C7 szybko i łatwo przywracają akumulatory do życia. Ładowarka C7 bez trudu naładuje nawet całkowicie rozładowane akumulatory. Dzięki temu zima mija bez problemów z akumulatorem.
Więcej informacji na temat ładowarek Bosch i przydatnych akcesoriów.


Jak bezpieczne naładować akumulator?

Nie musisz się martwić! Elektroniczne ładowarki Bosch C3 i C7 automatycznie sprawdzają, do jakiego poziomu należy naładować każdy typ akumulatora. Ładowanie jest zawsze całkowicie bezpieczne: Dzięki obsłudze jednym przyciskiem nieprawidłowe zastosowanie jest praktycznie niemożliwe. Zaciski nie będą zasilane, aż nie zostaną prawidłowo połączone z biegunami akumulatora. W rezultacie można ładować akumulator bez ryzyka oraz bez konieczności wyjmowania go z pojazdu.

8 sposobów na zwiększenie żywotności akumulatora
 1. Regularnie sprawdzaj napięcie, ładowanie i moc rozruchową akumulatora, a także poziom zużycia energii elektrycznej w samochodzie (pobór prądu)
 2. Wskazane jest, aby zdemontować akumulator z samochodu w razie postoju w okresie zimowym i przechowywać go w chłodnym miejscu
 3. Sprawdzić stan akumulatora co najmniej dwa razy w roku lub raz w miesiącu w okresie zimowym w czasie mrozów w przypadku starszych baterii
 4. Upewnij się, że akumulator jest pewnie zamocowany, bieguny akumulatora oczyszczone i bez nalotów korozji, a zaciski mocno dokręcone
 5. W miarę możliwości należy unikać całkowitego rozładowania akumulatora (spowodowanego na przykład przez pozostawienie włączonych świateł)
 6. Wciśnij sprzęgło przy uruchamianiu pojazdu w celu zmniejszenia oporu pracy i zużycia energii przez rozrusznik
 7. Przed uruchomieniem silnika wyłącz wszystkie zbędne urządzenia elektryczne, takie jak radio, klimatyzacja lub ogrzewanie dodatkowe
 8. Po długim okresie nieużywania samochodu, wymontuj akumulator i podłącz go do elektronicznie sterowanego prostownika

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie