Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Bosch Car Service - Poradnik o oponach

Bosch Car Service - Poradnik o oponach

Czym się różnią letnie opony od zimowych?

Czy wiesz że pojazd z letnimi oponami poruszający się z prędkością 50 km/h po zaśnieżonej drodze zatrzyma się dopiero po 43 metrach? Tymczasem na oponach zimowych samochód zatrzymałby się po zaledwie 35 metrach - to aż 8 metrów mniej. Opony letnie nie zapewniają odpowiedniej przyczepności w temperaturach poniżej 7°C. Natomiast opony zimowe zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gumy oraz grubszego, najczęściej głębszego bieżnika z dodatkowymi lamelami.

Jeździsz bezpiecznie, jeśli masz odpowiednie opony

Statystyki pokazują, że ryzyko wypadku jest sześć razy większe zimą niż w lecie. Co więcej: w wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe obciążają kierowców pojazdów częścią winy w razie użytkowania nieodpowiednich opon. Tak więc, zanim wyruszysz w drogę, sprawdź warunki pogodowe i w porę zmień opony na zimowe.

Dlaczego ważne jest ciśnienie powietrza w oponach?

Nie tylko opony przenoszą obciążenia – ważne jest też sprężone powietrze w środku. Bezpieczeństwo jazdy maleje, jeśli ciśnienie w oponach jest za niskie:

  • Droga hamowania wydłuża się
  • Ryzyko uszkodzenia opon w wyniku nadmiernego nagrzewania się
  • Wzrost zużycia paliwa ze względu na większy opór toczenia
Nasza rada:

Sprawdzaj ciśnienie powietrza przy co drugim tankowaniu. Lub przyjedź bezpośrednio do nas, a my zrobimy to za Ciebie.

Jak należy czyścić opony?

Czy korzystasz z myjki wysokociśnieniowej do mycia samochodu? Jeśli tak, to ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia opon. Skoncentrowany strumień gorącej wody pod dużym ciśnieniem, podawany z niewielkiej odległości, może uszkodzić oponę. Na jej powierzchni powstaną małe pęcherzyki, które osłabią konstrukcję opony. Możliwy skutek: nagły wybuch opony przy dużym obciążeniu lub prędkości.

Na to zwracaj uwagę podczas czyszczenia opon:
  • Należy zachować odległość przynajmniej 20 cm pomiędzy dyszą a oponą.
  • Używaj strumienia rozproszonego, a nie skoncentrowanego.
  • Nawet w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń nie należy kierować strumienia w jeden punkt, lecz omiatać nim pasmami szerszą powierzchnię.
Kiedy opony wymagają wymiany?

Oto trzy istotne czynniki, które należy mieć na uwadze: wiek opony, głębokość bieżnika i ewentualne uszkodzenia. Minimalna głębokość bieżnika wymagana przez prawo to 1,6 mm. Taki bieżnik jest jednak bardzo niski i odprowadzenie wody jest niedostateczne, co pogarsza bezpieczeństwo jazdy. Dlatego zalecamy wymianę opon letnich, gdy głębokość bieżnika spadnie do 3 mm, a zimowych – do 4 mm. Opony starsze niż 10 lat też powinny być wymienione, nawet jeśli głębokość bieżnika jest jeszcze wystarczająca. Wynika to z faktu starzenia się gumy. Wiek opony można poznać po czterocyfrowym numerze DOT. Ostatnie dwie cyfry oznaczają końcówkę roku produkcji, a dwie pierwsze – numer tygodnia w danym roku.

Jak należy przechowywać opony?

Ten sam problem każdej zimy: co zrobić z oponami letnimi? Jedną z możliwości jest ich pozostawienie w przechowalni w warsztacie samochodowym. Zapytaj nas o wszechstronny serwis opon. Natomiast jeśli masz zamiar koła lub opony przechowywać we własnym garażu, to uwzględnij poniższe wskazówki:

  • Najlepiej jest, gdy opony przechowywane są w suchym, ciemnym, chłodnym i dość przewiewnym miejscu.
  • Koła mogą być albo zawieszone albo położone na boku.
  • Opony bez obręczy przechowuje się na stojąco. Zapobiega to odkształceniu gumy.

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie