Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Podstawowe wyposażenie auta

Podstawowe wyposażenie auta

Każdy pojazd osobowy poruszający się po polskich drogach musi być wyposażony w określone przedmioty, co jest regulowane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku (nowelizacja w formie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 6 maja 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia)., dotyczącego niezbędnego wyposażenia samochodu i warunków technicznych pojazdów. Brak choćby jednego z wymaganych przedmiotów może skutkować karą w postaci mandatu. O czym należy pamiętać kompletując podstawowe wyposażenie do samochodu? Właśnie tym tematem zajmiemy się w poniższym artykule.

Obowiązkowe elementy wyposażenia

Zgodnie z polskimi przepisami każdy pojazd musi być zaopatrzony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. W świetle regulacji prawnych gaśnica powinna mieć pojemność nie mniej niż 1 kg środka gaśniczego, a ponadto należy ją przechowywać w łatwo dostępnym miejscu. Konieczne jest pamiętanie o aktualnych badaniach technicznych, podczas których sprawdzana jest obecność w pojeździe gaśnicy oraz jej przydatność. Podczas kontroli drogowej brak gaśnicy może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Jeżeli chodzi o trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowo musi on być zaopatrzony w znak homologacji, informujący o odpowiedniej wielkości powierzchni. Służy on ostrzeżeniu innych uczestników ruchu drogowego o niedziałającym pojeździe. W przypadku awarii należy go wystawić w odpowiedniej odległości od auta, czyli:

 • 30-50 metrów od pojazdu poza terenem zabudowanym;
 • nimum 100 metrów od pojazdu na autostradzie;

Ponadto należy pamiętać o zastosowaniu trójkąta ostrzegawczego nie tylko przy naprawianiu uszkodzonego auta w pobliżu drogi bądź podczas oczekiwania na pomoc drogową, ale także w trakcie holowania (powinien być umieszczony z tyłu, po lewej stronie). Brak trójkąta ostrzegawczego grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł, zaś za jego niewystawienie kierowca może być ukarany mandatem wartości 150 zł.

Obowiązkowe czy nieobowiązkowe?

Kwestią dyskusyjną pozostaje kamizelka odblaskowa. W świetle przepisów prawa nie ma obowiązku jej wożenia w aucie, jednak istnieją odrębne przepisy, które zobowiązują do posiadania elementów odblaskowych przy poruszaniu się po drogach podmiejskich i nieoświetlonych po zmroku. Jeśli więc awaria będzie miała miejsce po zmroku, kierowca i pasażerowie opuszczający pojazd powinny posiadać elementy odblaskowe. Za ich brak grozi mandat w wysokości 500 zł.

Podobnie sprawa wygląda z apteczką. Nie ma obowiązku jej posiadania, ale z drugiej strony zawiera ona produkty niezbędne do udzielania pierwszej pomocy, co w Polsce jest obowiązkowe. Wobec czego przyjęło się, że dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego warto w aucie mieć apteczkę. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy pojazd służy do przewozu osób (np. taksówka, bus), wówczas apteczka stanowi element obowiązkowy wyposażenia. Co powinna zawierać?

 • bandaże,
 • kompresy gazowe,
 • plastry,
 • środek dezynfekujący,
 • opaska uciskowa,
 • ustnik do wykonania sztucznego oddychania,
 • rękawiczki ochronne,
 • chusta trójkątna.

Warto wybierać gotowe apteczki zgodne z europejską normą DIN 13164. Są uniwersalne, a ich zawartość zawiera wszelkie niezbędne produkty. Warto pamiętać, że w niektórych krajach europejskich wożenie apteczki o określonej zawartości jest konieczne.

Zalecane elementy wyposażenia

Oprócz wspominanych wyżej produktów auto powinno posiadać

 • koło zapasowe (dojazdowe), które umożliwi bezproblemowy dojazd do warsztatu samochodowego;
 • lewarek – pomocny przy wymianie koło zapasowego,
 • klucz – odpowiedni do odkręcenia koła i wymiany.

Są to elementy standardowego wyposażenia nowych pojazdów, w które auto jest zaopatrywane jeszcze w fabryce produkcyjnej. Przy zakupie używanego samochodu warto sprawdzić obecność tych elementów.

Ponadto warto wozić w aucie:

 • linkę holowniczą – przydaje się w sytuacji awarii na drodze. Szczególną ostrożność należy zachować przy pojazdach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów ze względu na ryzyko zatarcia. Aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia pojazdu z automatyczną skrzynią biegów należy: dźwignię zmiany biegów ustawić w pozycji N, włączyć silnik (co zapewnia pracę pompy odpowiedzialnej za smarowanie). Nie należy natomiast przekroczyć określonej przez producenta prędkości (zazwyczaj do 50 km/hm) i nie holować dalej niż do 50 km. Mimo tych zaleceń najbezpieczniej jest przewieźć pojazd do serwisu na lawecie. W przypadku braku możliwości uruchomienia silnika pojazd należy bezwzględnie przewozić na lawecie. W razie uszkodzenia auta na autostradzie warto skontaktować się z Bosch Car Service, gdyż prywatne pojazdy nie mogą holować innych samochodów na autostradzie w Polsce. Część naszych serwisów na terenie kraju oferuje usługi holowania i pomocy drogowej.
 • dodatkowe żarówki i bezpieczniki – te części eksploatacyjne często się zużywają, dlatego warto mieć zapas, by w odpowiedniej chwili wymieć.

Podpowiadamy: Przy planowaniu podróży własnym autem za granicę, warto zapoznać się z regulacjami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia w kraju docelowym. Wprawdzie obowiązuje Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym, w świetle której kierowca nie może zostać ukarany za brak elementu wyposażenia niewymaganego w jego kraju. W rzeczywistości kontrola drogowa może zapomnieć o tych przepisach i nałożyć karę, a odwoływanie się od niej niepotrzebnie zepsuje wyjazd.

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie