Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Systemy start-stop

Systemy start-stop

W obliczu postępujących obostrzeń w zakresie emisji spalin producenci samochodów poszukują rozwiązań, które pozwolą na dostosowanie aut do norm przy jednoczesnym zachowaniu komfortu ich użytkowania. Dużą popularność zyskały z tego powodu systemy start-stop, w które wyposażona jest już większość nowych samochodów. Zadaniem tego układu jest wyłączenie silnika podczas postoju oraz jego ponowne załączenie, gdy kierowca chce kontynuować jazdę.

Mechanizm działania systemu start-stop

W momencie zatrzymania pojazdu (czyli gdy kierowca zdejmie nogę z pedału sprzęgła, a w przypadku manualnej skrzyni biegów – także gdy dźwignia zmiany biegów jest ustawiona w pozycji neutralnej) system elektroniczny wyłącza silnik. Mimo tego wszelkie pokładowe urządzenia nadal działają. Ponownie system załącza się, gdy kierowca wciśnie pedał sprzęgła (lub zdejmie nogę z pedału hamulca w przypadku skrzyni automatycznej). Wówczas czujnik wysyła sygnał o konieczności załączenia silnika. W przypadku pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, czujnik ten znajduje się pod pedałem hamulca.

System start-stop a podzespoły auta

Specyfika mechanizmu działania układu sprawia, że konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań w zakresie podzespołów. Uwagę przyciąga rozrusznik, którego obciążenie znacznie wzrasta z uwagi na częste wyłączanie i uruchamianie silnika. Dlatego w pojazdach z systemem star-stop rozrusznik jest trwalszy (rozwiązaniem jest tu między innymi zmieniona konstrukcja zębnika). Mocniejszy jest także akumulator, a przy tym musi być on częściej doładowywany i kontrolowany – aby zapewnić energię także dla pozostałych urządzeń samochodowych (np. klimatyzacja, sprzęt audio).

W układach z systemem start-stop wykorzystywane są głównie dwa rodzaje akumulatorów:

  • AGM (Absorbent Glass Mat) – ich charakterystyczną cechą jest zdolność oddawania i przyjmowania energii podczas hamowania.
  • EFB (Enhanced Flooded Baterry) – odznaczają się wydłużoną trwałością oraz większą grubością, co poprawia odporność na pracę cykliczną i gwarantuje płynne działanie nawet przy dużych wstrząsach.

Marka Bosch zajmuje się produkcją obu typów akumulatorów, a w warsztatach Bosch Car Service można zgłosić się w celu sprawdzenia systemu, akumulatora i jego ewentualnej wymiany.

Jaki był zamysł wprowadzenia systemu start-stop?

Głównym założeniem stworzenia tego układu oraz jego wprowadzenia do aut było zmniejszenie emisji CO2 oraz ograniczenie zużycia paliwa, wynikające z wyłączenia silnika podczas postoju np. na skrzyżowaniu, w korkach, przed przejazdami kolejowymi. Znajduje tu zastosowanie prosta zasada im dłuższe postoje, tym większe oszczędności. Mając to na uwadze, można wywnioskować, że układy te najlepiej nadają się do jazdy miejskiej. W efekcie korzystania z układów start-stop zauważalne jest ograniczenie emisji spalin oraz ograniczenie zużycia paliwa na poziomie od kilku do kilkunastu procent.

Zniszczony silnik: prawda czy fałsz?

Kierowcy posiadający samochód z systemem start-stop lub planujący zakup takiego obawiają się niszczącego wpływu układu na silnik – w szczególności, gdy auto zaopatrzone jest w turbinę. Jeszcze do niedawna powszechne było przekonanie, że samochody wyposażone w turbodoładowanie powinny przed wyłączeniem pracować na wolnych obrotach kilka sekund. Czy układy start-stop uwzględniają takie potrzeby? Producenci dowodzą, że nie należy się obawiać. Pojazdy konstruowane są w taki sposób, aby system start-stop nie wpływał negatywnie na podzespoły, a w szczególności na silnik. Gwałtowne straty i zatrzymania nie wywołują uszkodzenia. Ponadto przy niewystarczająco naładowanym akumulatorze bądź silniku o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze, układ nie włączy się.

Systemy start-stop z pewnością należy zaliczyć do rozwiązań nowoczesnych, zaś ich użyteczność jest w dużej mierze uzależniona od warunków eksploatacji. Osoby dużo jeżdżące po miastach z pewnością bardziej docenią to rozwiązanie niż kierowcy, udający się w długie trasy. Jeżeli nie są Państwo przekonani do zakupu auta z takim system bądź chcą uzyskać porady w zakresie eksploatacji, to zachęcamy do wizyty w jednym z warsztatów Bosch Car Service, oferujących naprawę systemów start-stop, gdzie specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania.

Prezentacja: Akumulatory Bosch do systemów Start Stop (PDF)

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie