Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Wiosenne porządki, czyli mycie i pielęgnacja auta

Wiosenne porządki, czyli mycie i pielęgnacja auta

Gdy dni stają się coraz dłuższe, a pogoda coraz bardziej słoneczna, kierowcy chętniej wybierają się na przejażdżki za miasto autem. Wiosna to pora, w której wzrasta aktywność i odpowiedni czas na porządki, także swojego samochodu. Po zimowym okresie, gdy auto narażone było na sól, błoto, śnieg i mrozy należy mu się porządne odświeżenie. Jak powinno wyglądać mycie i pielęgnacja auta? Podpowiadamy jak się do tego przygotować i na co zwrócić uwagę.

Nie idź na żywioł!

Jest sobota. Wstajesz rano i widzisz piękne słońce za oknem. Myślisz: To idealna pogoda na mycie auta. Wyskakujesz więc na podwórko z wiaderkiem i gąbką, a po kilkunastu minutach jesteś zmęczony, poirytowany i zniechęcony. Brud nie schodzi. Żeby tego uniknąć warto odpowiednio się przygotować do działania. Najważniejsze jest skompletowanie zestawu do czyszczenia, w którego składzie powinny się znaleźć:

  • wiaderko na wodę,
  • gąbka do auta ,
  • szampon samochodowy,
  • ściereczka z mikrofibry,
  • pasta do usuwania rys,
  • wosk do czyszczenia tapicerki.

To, ile i jakie preparaty znajdą się w Twoim zestawie, zależy tylko od indywidualnych preferencji, wymagań i czasu, jaki możesz poświęcić na mycie i pielęgnację samochodu. Gdy masz już przygotowany komplet, musisz pomyśleć nad miejscem. Warto mieć na uwadze, że nie we wszystkich miejscowościach w Polsce można myć auto na podwórku. Gminne ustawy mogą ograniczyć możliwość mycia aut do specjalnie przeznaczonych do tego celu miejsc, a więc myjni bezdotykowych. Należy pamiętać także, że panuje bezwzględny zakaz mycia pojazdów w pobliżu zbiorników wodnych, rzek oraz ujęć wody pitnej.

Zacznij od środka!

Warto pamiętać o odpowiedniej kolejności mycia pojazdu. Zaczynając od wnętrza samochodu nie trzeba martwić się, że na marne pójdzie efekt czyszczenia karoserii. Sprzątanie kabiny warto zacząć od usunięcia wszelkich przedmiotów ze schowków i bagażnika, a także dywaników. Dzięki temu zdecydowanie łatwiejsze będzie odkurzanie. Pozbawione kurzu siedzenia warto odświeżyć – istnieją specjalne preparaty do prania tapicerki materiałowej oraz skórzanej. Warto przeprowadzić tę czynność na całej powierzchni, środki naniesione punktowo mogą powodować powstawanie plam i odbarwienia.

Czyszcząc wnętrze warto pamiętać także o desce rozdzielczej i plastikach wewnętrznych. Wybierać należy dedykowane produkty, ponieważ przywracają blask i konserwują powierzchnię, a przy tym nie powodują uszkodzeń. Odradzamy stosowanie silnych detergentów do czyszczenia łazienek lub płyt kuchennych, mogą wywołać odbarwienia plastików. Przy czyszczeniu wnętrza warto pamiętać jeszcze o klimatyzacji, która zaniedbana może stać się siedliskiem bakterii i grzybów. Istnieje możliwość zakupu preparatów, ale szybszym sposobem będzie oddanie auta do serwisu, gdzie w niskiej cenie i krótkim czasie (niekiedy niemal od ręki) wykonana zostanie ta czynność za Ciebie. Część warsztatów Bosch Car Service oferuje serwis klimatyzacji – najbliższy punkt możesz sprawdzić na naszej stronie.

Zadbaj o wzgląd zewnętrzny!

Najbardziej widocznym etapem prac w pielęgnacji auta jest zawsze mycie i pielęgnacja karoserii. W pierwszej kolejności należy opłukać nadwozie strumieniem wody, która zmyje drobiny piasku i kurzu, dzięki temu nie porysują one lakieru podczas czyszczenia gąbką. W następnej kolejności należy przygotować w wiaderku wodę z szamponem w odpowiednich proporcjach i dużą gąbką samochodową stopniowo myć kolejne partie od góry do dołu. Nie próbuj używać płynu do mycia naczyń i zmywaka, bo zaszkodzisz bardziej niż pomożesz swojemu autu. Na wyczyszczonej i osuszonej karoserii można sprawdzić, czy nie ma rys. Drobne uszkodzenia schodzą często dzięki odpowiedniemu polerowaniu. W przypadku głębszych skaz warto udać się do specjalistów – na naszej stronie można sprawdzić, które z warsztatów Bosch Car Service oferują serwis blacharsko-lakierniczy. Ostatnim etapem pielęgnacji nadwozia jest jego zabezpieczenie z użyciem np. wosku. Perfekcjonistom polecamy również czyszczenie felg i opon.

Dobrze zaplanowane i przeprowadzone mycie auta oraz regularna pielęgnacja pozwalają utrzymać samochód w dobrym stanie. Odświeżone wnętrze i błyszczący lakier pozytywnie wpłyną także na codzienne użytkowanie pojazdu. W myjniach, znajdujących się w warsztatach Bosch Car Service, uzyskasz dodatkowe wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji auta.

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie