Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Zadbane auto – o czyszczeniu karoserii i wnętrza

Zadbane auto – o czyszczeniu karoserii i wnętrza

Właściciele aut w trosce o dobry stan auta dbają nie tylko o jego utrzymanie w zakresie sprawności technicznej wszystkich układów. Mają na uwadze również estetyczny wygląd pojazdu. Czyste, zadbane wnętrze pojazdu, jak i dobrze utrzymany lakier wpływają na poczucie komfortu z jazdy. Regularne czyszczenie auta zapewnia także dłuższy okres jego eksploatacji. Ignorowanie bowiem rys na lakierze, odstającej podsufitki czy dziur w tapicerce może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, które trudniej będzie usunąć.

Lśniąca karoseria

Usuwanie zabrudzeń z lakieru to podstawowa czynność pielęgnacyjna właścicieli aut. Po przejechaniu dłuższej trasy lub po kilku dniach niepogody warto skorzystać z myjni. Część warsztatów Bosch Car Service w Polsce posiada myjnie samochodowe, z których mogą korzystać pojazdy osobowe, a z niektórych także ciężarowe. Warto jednak raz na pewien czas (w zależności od trybu jazdy, częstotliwości użytkowania auta oraz innych czynników indywidualnych) poddać karoserię dokładnemu czyszczeniu i pielęgnacji z wykorzystaniem specjalistycznych środków.

Do mycia lakieru najlepiej nadaje się specjalna, duża gąbka. Zastosowanie zwykłych myjek do ciała lub zmywaków do naczyń nie przyniesie tak dobrych efektów, ponieważ są one twardsze. Ponadto ich niewielka powierzchnia wydłuży czas mycia. Zalecanym rozwiązaniem jest również zastosowanie ręczników lub szmatek z microfibry, które bardzo dobrze pochłaniają wilgoć i nie rysują powierzchni.

Przy usuwaniu zabrudzeń z karoserii warto dobrać odpowiedni szampon. Wśród chemii motoryzacyjnej znajdują się preparaty z woskiem, bez wosku, jak też ze specjalnymi formułami np. ograniczającymi blaknięcie lakieru, poprawiającymi odporność na korozję. W przypadku szczególnie trudnych zabrudzeń, zaschniętych plam, itp. można zastosować specjalną glinkę. Jest to masa plastyczna zawierająca delikatnie ścierne cząstki, co pozwala usunąć silnie przyczepiony do lakieru brud.

Ekspert radzi:

Nie należy stosować do mycia karoserii preparatów, które nie są przeznaczone do tego celu jak np. płyn do zmywania naczyń, płyny do podłóg, mleczka czyszczące do wanien lub brodzików. Preparaty mogą zawierać wybielacze (od których lakier zmieni kolor), ocet (który przyspiesza korozję), drobinki substancji ściernych (które utworzą drobne rysy na lakierze), czy substancje powodujące matowienie karoserii.

Czysty i gładki lakier jest idealną powierzchnią do polerowania i woskowania. W pierwszej kolejności zaleca się delikatnie wypolerowanie karoserii z użyciem specjalnej pasty oraz czystej gąbki. Najlepiej czynność wykonywać kolistymi ruchami, dokładnie i energicznie. Istnieją specjalne urządzenia polerskie do wykonywania tych prac, jednak jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z nimi, lepiej pierwszy raz wypróbować je na innym materiale niż karoseria swojego auta. Na wypolerowaną powierzchnię można położyć wosk. Najlepiej rozpocząć jego aplikację od góry ku dołowi. Preparat koniecznie trzeba rozprowadzić cienką warstwą, aby nie pozostawić smug, ponieważ bardzo szybko zastyga.

Czyste wnętrze

Pierwszym krokiem, który warto wykonać w kierunku czystego wnętrza auta jest dokładne odkurzenie. Można skorzystać z odkurzaczy, znajdujących się niemal na każdej stacji benzynowej lub przy myjniach samochodowych. Popularność zyskują także nieduże odkurzacze przenośne. Jeśli sprawdzają się przy odkurzaniu kanap i foteli w domach, to będą idealne także do zakamarków w pojazdach. Nie należy zapominać o bagażniku.

Do usuwania zanieczyszczeń z wnętrza auta przygotowano specjalne mokre chusteczki. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na usunięcie świeżych zabrudzeń z kokpitu lub tapicerki. Tłuste plamy lub te trudne do usunięcia z uwagi na pochodzenie (np. po soku pomidorowym, porzeczkowym), najlepiej usuwać specjalnym preparatem lub oddać auto do profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem tapicerek. Ponadto w przypadku obić skórzanych warto stosować środki pielęgnujące i balsamy, dzięki którym skóra nie zacznie pękać.

Po oczyszczeniu tapicerki można przystąpić do usuwania zabrudzeń z plastików. Bardzo dobrze sprawdzają się specjalne pianki, które nanieść należy na plastikową powierzchnię z użyciem delikatnej, materiałowej szmatki – nie spowoduje to zarysowań ani nie uszkodzi struktury elementu.

Ekspert radzi:

Warto pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu wszystkich szyb. Dzięki temu auto nie tylko prezentuje się bardziej efektownie, ale również zapewnia lepsze prowadzenie pojazdu. Większa widoczność to większy komfort jazdy. Do tej czynności można zastosować preparaty wykorzystywane w domach do mycia szyb i okien.

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie