Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Diagnoza i naprawa silników Diesla

Diagnoza i naprawa silników Diesla

Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi na dobre wjechały na polskie drogi i pomimo trwającej od lat dyskusji nad ich wadami i zaletami cieszą się zarówno szerokim gronem zwolenników, jak i liczną grupą przeciwników. Faktem natomiast jest, że ich obecność wymogła na rynku krajowym wprowadzenie placówek oferujących profesjonalną diagnozę i naprawę silników Diesla. Warsztaty Bosch Car Service oferują pomoc w usuwaniu usterek w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym.

Najczęstsze usterki silników Diesla

Charakterystyczna budowa silników wysokoprężnych, zapewnia użytkownikom liczne korzyści z ich eksploatacji, ale wpływa także na występowanie określonego rodzaju usterek.

 • układ doładowania - W silnikach wysokoprężnych to właśnie turbosprężarka stanowi najbardziej charakterystyczny element układu. Jest odpowiedzialna za moc generowaną przez silnik, a symptomami, które mogą świadczyć o jej uszkodzeniu, są: brak mocy, obecność oleju w spalinach, większe zużycie oleju, przechodzenie silnika w tryb awaryjny. Uszkodzenie turbiny może nastąpić na skutek wkręcania silnika na wysokie obroty zaraz po uruchomieniu czy nagłego gaszenia silnika bez jego schłodzenia.
 • układ wytryskowy - W silnikach wysokoprężnych układ wtryskowy jest narażony na większe obciążenia niż w pojazdach benzynowych, a ponadto odznacza się większą precyzją. Oznacza to, że delikatniejszy mechanizm pracuje w trudniejszych warunkach niż w przypadku silników benzynowych. Od wydajnej i precyzyjnej pracy wtryskiwaczy zależy jakość parametrów osiąganych przez silnik, a niepokojącymi objawami są: czarny dym wydostający się z rury wydechowej, podwyższone zużycie paliwa, problem z uruchomieniem silnika, nierówna praca silnika. Do awarii układu wtryskowego może przyczynić się używanie złej jakości paliwa, zbyt rzadka wymiana filtra paliwa czy uszkodzona pompa wysokiego ciśnienia.
 • filtr cząstek stałych - Jest to element odpowiedzialny za usuwanie ze spalin cząstek sadzy. Jego czyszczenie następuje automatycznie poprzez zmianę parametrów silnika i przyjmuje formę tzw. wypalenia zalegających w nim zanieczyszczeń, a następuje przy zachowaniu określonych parametrów jazdy. Nieprawidłowa eksploatacja może doprowadzić do zapchania filtra cząstek stałych.
 • dwumasowe koło zamachowe - Stanowi jeden z elementów silników wysokoprężnych i odpowiada za redukcję wibracji oraz zapewnia jego płynną prace. Pośrednio odpowiada też za ochronę skrzyni biegów przed nadmiernym obciążeniem, co wpływa na komfort jazdy. Na uszkodzenie tego elementu może wskazywać: szarpanie na biegu jałowym, trudności ze zmianą biegów, stukanie dobiegające ze skrzyni biegów lub okolic, przenoszenie wibracji z układu napędowego na karoserię.
 • napęd rozrządu i osprzętu silnika - Duże drgania oraz wysoki moment obrotowy mogą przyczynić się do szybszego zużywania łańcuchów rozrządu, a także powstawania zjawiska tzw. rozciągania łańcucha.
Naprawa silników Diesla

Wszelkie działania w kierunku usunięcia usterek zgłoszonych do warsztatów Bosch Car Service podejmowane są na podstawie dokładnie przeprowadzonej diagnozy. Wykorzystywane są do tego celu profesjonalne rozwiązania marki Bosch, która jest obecnie wiodącym producentem układów wtryskowych silników wysokoprężnych oraz dostawcą nowoczesnych technologii dla silników Diesla ( to właśnie Bosch wprowadził na rynek układ wysokościowy Common Rail oraz elektronicznie sterowane pompowtryskiwacze). W serwisach stosowane są nowoczesne metody diagnozowania silników wysokoprężnych, jak m.in. diagnostyka pokładowa, pomiar ciśnienia, sprawdzanie zespołów wtryskowych, itp. W diagnozowaniu pracy silników Diesla pomocne są stoły probiercze i próbniki pozwalające na przetestowanie wtryskiwaczy, pompowtryskiwaczy, układów pompa-przewód-wtryskiwacz, czy rozwiązań Common Rail.

W ramach napraw w warsztatach Bosch Car Service przeprowadzane są następujące czynności:

 • wymiana turbosprężarek (na nowe lub zregenerowane),
 • wymiana wtryskiwaczy i pomp wysokiego ciśnienia,
 • wymiana filtra paliwa,
 • wymiana lub czyszczenie filtra cząstek stałych,
 • wymiana koła dwumasowego,
 • wymiana łańcucha i elementów współpracujących, itp. itd.

Najbliższy warsztat oferujący usługi diagnozy i naprawy silników Diesla można znaleźć na stronie bosch-service.pl w zakładce „Znajdź warsztat” po oznaczeniu właściwego filtra.

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie