Bosch Car Service

Bosch Car Service

+48 22 715 40 40 infoaa@pl.bosch.com
Jutrzenki 105 02-231 Warszawa woj. mazowieckie
5261027992
Wszystko czego potrzebuje Twoje auto
Wymiana bocznej szyby

Wymiana bocznej szyby

Komfort i bezpieczeństwo jazdy są głównymi powodami, dla których należy dokonać wymiany bocznej szyby, gdy zostanie ona uszkodzona. Jest to coraz rzadsze zjawisko, co można przypisać lepszej (niż przed kilkunastoma laty) jakości materiałów, ale też mniejszej liczbie prób kradzieży – zarówno aut, jak i elementów znajdujących się w ich wnętrzach jak np. radio lub odtwarzacz muzyczny. Co jednak zrobić, gdy boczna szyba jest pęknięta, zarysowana lub w inny sposób wyraźnie zniszczona? Część warsztatów Bosch Car Service, zlokalizowanych w różnych częściach Polski, oferuje pomoc w zakresie wymiany bocznej szyby.

Najczęstsze powody uszkodzenia bocznej szyby
 • próby włamania do auta – jest to jeden z najpowszechniejszych powodów uszkodzenia bocznej szyby. Dotyczy to z reguły prób włamania się do pojazdu w celu kradzieży elementów znajdujących się w jego wnętrzu, np. radia czy tabletu zarządzającego autem. Często powodem włamania i stłuczenia szyby jest pozostawiony na widoku portfel, smartfon czy torebka damska lub plecak.
 • akt wandalizmu – stanowi częsty powód uszkodzenia bocznych szyb. Osoby dopuszczające się aktów wandalizmu nie mają z reguły określonego celu, np. żeby wybić tylko przednią lub tylko tylną szybę. Z reguły działają chaotycznie i zależy im po prostu na zniszczeniu. Często w wyniku takiego działania zostają wybite wszystkie szyby lub tylko boczne, ale nie ma w tym przypadku reguły.
 • warunki atmosferyczne – podobnie jak w przypadku przedniej i tylnej szyby, tak i przy bocznym przeszkleniu o uszkodzeniu może decydować zderzenie się temperatur. Jeżeli na rozgrzaną w wyniku pracy pojazdu szybę spadnie kilka kropel zimnej wody lub po długiej trasie auto zostanie na siarczystym mrozie, jest możliwe powstanie pęknięcia.
 • wypadek lub kolizja – zderzenie dwóch lub więcej pojazdów z reguły powoduje uszkodzenie szyby. Jeśli uderzenie nastąpiło w bok auta, to boczna szyba oraz mechanizm nią sterujący z pewnością zostały uszkodzone. Niekiedy także przy uderzeniu czołowym bądź w tył, siła zderzenia jest na tyle duża, że powoduje uszkodzenie również bocznych przeszkleń. Warto po kolizji lub wypadku dobrze przyjrzeć się wszystkim szybom w samochodzie, nawet jeśli żadna na pierwszy rzut oka nie ucierpiała z tego powodu.
 • źle wykonane naprawy – nieprawidłowo przeprowadzona wymiana szyby, ale także źle wykonane naprawy blacharskie mogą w przyszłości doprowadzić do ponownego pojawienia się pęknięć.
Proces wymiany bocznej szyby

Działanie ekspertów z warsztatów Bosch Car Service jest uzależnione od jednej, ważnej kwestii – a mianowicie: czy boczna szyba jest ruchoma. Przy wymianie bocznej szyby statycznej procedura przypomina czynności podejmowane przy wymianie szyby tylnej i przedniej, a więc:


 1. Demontaż listew ozdobnych i maskownic, jeśli takie występują.
 2. Usunięcie uszczelek.
 3. Wycięcie tafli szkła przy użyciu techniki z drutem.
 4. Oczyszczenie ramki (także z objawów korozji).
 5. Montaż nowej szyby.
 6. Montaż uszczelek, maskownic, listew.

Odmiennie w pewnych aspektach wygląda wymiana szyby bocznej ruchomej:


 1. Demontaż boku drzwi, czyli tapicerki. W warsztatach samochodowych Bosch Car Service stosowane są specjalne narzędzia do zdejmowania tapicerki, dzięki czemu ryzyko jej uszkodzenia w trakcie procesu jest ograniczone. Na tym etapie należy także usunąć uszczelki.
 2. Odłączenie szyby od mechanizmu podnoszenia. W przypadku obecności mechanizmu elektrycznego sprawdza się także stan kabli, szczególnie stan izolacji.
 3. Demontaż szyby bądź jej odłamków, w przypadku gdy doszło do stłuczenia.
 4. Montaż nowej szyby.
 5. Weryfikacja poprawności działania mechanizmu opuszczania.
 6. Montaż uszczelek i tapicerki.
Podpowiadamy: Czy można samodzielnie wymienić boczną szybę?

Zalecamy zlecenie tej usługi ekspertom. Czynność wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz doświadczenia – zarówno w wycinaniu szyb nieruchomych, jak i wymianie szyb ruchomych. Szczególną uwagę należy także zwrócić przy odłączaniu szyby od mechanizmu sterowania ręcznego bądź elektrycznego, a także przy jego ponownym podłączaniu i kontroli sprawności działania.

© Robert Bosch Sp. z o.o.

Adres wydawniczy Nota prawna Ochrona danych osobowych Polityka plików cookie